Divisions will be as follows:

A1: CUSTOM REPAINT SHOW - NO ARTIST RESINS
A2: ARTIST RESIN REPAINT SHOW
A3: CUSTOM OR ARTIST RESIN REWORK OR ORIGINAL SCULPTURE SHOW
A4: ARTIST COLLABORATION SHOW

Show Entry :

  1. Entries are made using the IMEHA PHP Model Horse Show Program. You will find the Main Page at:
    IMEHA Horse Shows

  2. Entrants must join by registering their Stable or Ranch Name and receive a password. Please be sure to Name your stable or ranch something easy and to remember the EXACT spelling of the name. Please do not use any punctuation in the User ID (Stable Name) or in the password. The PHP Program that runs the script and shows can not process these. Entrants will then upload and be responsible for making all entries, deletions and repairs to their images.

  3. IMEHA will assume that the sender of the email is the contact for that entry, but we are not responsible for contacting owners who do not follow this format, are incomplete, or are lost.

  4. When entering IMEHA Shows please do not use any punctuation in the filename of the photo or in any of the information such as name of horse etc. The PHP Program that runs the script and shows can not process these.

  5. Horses which are mis-entered (i.e., placed in the wrong color or performance class) will be moved or deleted at the show holders' discretion.

  6. If you have questions about the format, email them to the online show manager at: Cynthia Jameson. Use a subject line other than the one for submitting entries.

    Show Entry Submission:


  7. 1. All Show Entries MUST be photographed as EITHER:
    A. Directly Side Profile (right or left side) OR
    B. May be angled SLIGHTLY so that the CenterLine of the horse is turned NO MORE THAN 1/4 (ONE FOURTH) OF THE DISTANCE from Directly Side Profile to Face Forward or Face Away.

    SHOW RULE EXPLANATION:
    In an attempt to present Judges a sufficient amount of TOPLINE, so that models will be judged equally, horses shall not be turned beyond the allowable positions as described above. The *TOPLINE is from the upper most of the withers across the back and to the upper most of the tail dock.

    ILLEGAL ENTRIES will be DQd and if you do not overwrite the photo by the next show the show manager may UN-ENTERED (UN-CHECKED) the entry in the Show Divisions without contacting the owner.

    Before Entering any IMEHA Show:
    Please read this Guideline:
    IMEHA Guidelines

    Classes Listed:
    The "A" shows are for competition between the artist that as done the paint work or customizing work on the model. They are not for the artist that did the sculpting of the model unless the artist is both the sculptor and the painter or customizer.

    If you have a repainted or customized model and wish to show it in the "A" shows and you do not see the artist that did your model you can request that the artist be added to the class list. Just send an email to the show manager listed above or to the IMEHA Yahoo Group or the IMEHA Facebook Page. Send the name of the show, the artist name and the scale of the model.

    Classes Entry:
    Six Entries Per Owner Per Class.

    Scheduling for Shows as Follows:

    1. Shows held on 20th of each month.
    2. Deadline For Entries for the Shows is the 19th of each month at 6 PM PST.
    3. Judging for these shows start 20th of each month 6 PM PST and end 10 days later at 5 PM PST.
    4. However, early completion of judging duties is most appreciated.
    5. Schedule Subject To Change with Notice on the IMEHA Message Board


    Results for Shows:
    Results from all shows are posted in the Show Arena.    It is advised that you join the IMEHA Yahoo message group for up to the minute updates. The IMEHA Message Group is here: IMEHA Message Group

    Championships:
    Championships are achievement via a points system. The model's name will appear in color and a virual throphy "halter cheek piece plaque is given. The points are as follows:
    500 "blue" Champion
    1000 "green"Superior
    2000 "violet"Premier
    2500 "purple"Supreme
    5000 "maroon"Paragon

    Judge's List:
    IMEHA Judge's List


    Classlist
    A1: CUSTOM REPAINT SHOW - NO ARTIST RESINS
    A2: ARTIST RESIN REPAINT SHOW
      STABLEMATE/CHIPS OR SMALLER
    1. Janice Adamovic-Kramm
    2. Melissa Addsion
    3. Christy Allen
    4. Marysue Barnum
    5. Anna Bently
    6. Stephanie Blaylock
    7. Kimberly Bleeker
    8. Lisa Bickford
    9. Shana Bobbitt
    10. Janet Bonney
    11. Deb Brown
    12. Heather Bruen
    13. Kimberley Burd
    14. Dawn Marie Calo
    15. Amanda Dionne
    16. Linda Elkjer
    17. Jenia Erickson
    18. Chris Cook/Chris Lapp/Chris Nandell/Chris Flint
    19. Jessica Fry
    20. Jeanett Garey
    21. Jessica Geer
    22. Crissi Goreham
    23. Julia Gronroos
    24. Colleen Hartshorn
    25. Dottie Hayes
    26. Anne Healion
    27. Lauren Hoffer
    28. Erica Jelen
    29. Chris Jolly
    30. Laurie Jo Jensen
    31. Cassandra Knipp
    32. Ashley Konichek
    33. Samantha Kroese
    34. Sheryl Leisure
    35. Ashley Marconi
    36. Shannon Mayfield
    37. Christy Miller
    38. Sarah Minkiewicz-Breunig
    39. Meredith Mcfadden
    40. Cece Osborn
    41. Judy Renee Pope
    42. Shirley Ross
    43. Leslie Ann Rothharr
    44. Jayne Sabino
    45. Bethany Shaw
    46. Sandra Stafford
    47. Nancy Strowger
    48. Cathy Wallden
    49. Jill Weisz
    50. Dee Whitley
    51. Marie Wichser
    52. Debra Williams
    53. Janice Williford
      STABLEMATE/CHIPS OR SMALLER CHAMPION

      CLASSIC/LITTLE BIT/PEBBLES
    54. Tom Bainbridge
    55. Lisa Bickford
    56. Shana Bobbitt
    57. Elizabeth Bouras
    58. Deb Brown
    59. Jessica Claus
    60. Karen Dietrich
    61. Amanda Dionne
    62. Julia Gronroos
    63. Anne Healion
    64. Mandy Hood
    65. Chris Jolly
    66. Samantha Kroese
    67. Dottie Miller
    68. Sophie Nordstrom
    69. Tara Oliver
    70. Bethany Shaw
    71. Shannon Stockton-Pass
    72. Brenda Varin
    73. Corkey Visminas
    74. Marie Wichser
    75. Nancy Strowger
    76. Sue R. Sudekum
    77. Cindy Williams
      CLASSIC/LITTLE BIT/PEBBLES CHAMPION

      TRADITIONAL/LARGER
    78. Berit Anderson
    79. Tom Bainbridge
    80. Michelle Belisle/Michelle Locke
    81. Anna Bently
    82. Shana Bobbitt
    83. Julie Brooks
    84. Deb Brown
    85. Kim Burd
    86. Billie Campbell
    87. Karen Cassavant
    88. Sherry Clayton
    89. Chris Cook/Chris Lapp/Chris Nandell/Chris Flint
    90. Janet Davis
    91. Karen Dietrich
    92. Mandy Entrekin
    93. Lee Francis
    94. Julie Froelich
    95. Karen Gerhardt
    96. Karen Grimm
    97. Rebecca Herwalt-Hielman
    98. Holly Hill
    99. Erika Ipes
    100. Heather Kapica
    101. Cassandra Knipp
    102. Samantha Kroese
    103. Tiffany Magnett
    104. Laura Marr
    105. Rita Menard-Baker
    106. Kathy McKenzie
    107. Judy Renee Pope
    108. Sheri Rhodes
    109. Lisa Rivera/Lisa Shepard
    110. Leslie Ann Rothharr
    111. Jason Ross
    112. Heather Sauers
    113. Beatha Sellman
    114. Bethany Shaw
    115. Nancy Strowger
    116. Sue R. Sudekum
    117. Sherri Tristan
    118. Kris Verbonus
    119. Corky Visminas
    120. Kirsten Wellman
    121. Janis Whitcomb
    122. Marie Wichser
    123. Scarlette Wilde
    124. Cindy Williams
    125. Ariel Williamson
    126. Janice Williford
      TRADITIONAL/LARGER CHAMPION

    OVERALL A1 CM REPAINT SHOW - NO ARTIST RESINS

      STABLEMATE/CHIPS OR SMALLER
    1. Melissa Addison
    2. Tom Bainbridge
    3. Tracey Bartone
    4. Sue Beaulieu
    5. Sheila Bishop
    6. Stephanie Blaylock
    7. Shana Bobbit
    8. Deb Brown
    9. Nikki Button
    10. Billie Campbell
    11. Donna Chaney
    12. Sherry Clayton
    13. Chris Cook/Chris Lapp/Chris Nandell/Chris Flint
    14. Jeanne DeCuir
    15. Karen Gerhardt
    16. Karen Giesbrecht
    17. Sara Gifford - Friesian Fury Studios
    18. Anne Healion
    19. Lauren Hoeffer
    20. Beth Hoffert
    21. Mandy Hood
    22. Laurie Jo Jensen
    23. Chris Jolly
    24. Tammy Mayberry
    25. Kathy McKenzie
    26. Dani Schacht
    27. Anja Schmidt
    28. Sherrylynne Shaver
    29. Bethany Shaw
    30. Nicole Soehn
    31. Yvonne Davey/Yvonne Nixon Stevens
    32. Lisa Rivera/Lisa Shepard
    33. Kris Verbonus
    34. Janice Williford
    35. Mindy Winchester
    36. Suzanne Jackson/McAllister/Feld/WMHS
      STABLEMATE/CHIPS OR SMALLER CHAMPION

      CLASSIC/LITTLE BIT/PEBBLES
    37. Tom Bainbridge
    38. Lisa Bickford
    39. Shana Bobbit
    40. Deb Brown
    41. Kim Burd
    42. Nikki Button
    43. Billie Campbell
    44. Lynn Fraley
    45. Chris Cook/Chris Lapp/Chris Nandell/Chris Flint
    46. Martina Glahe
    47. Chris Jolly
    48. Donna Lorello
    49. Bev Manderfield
    50. Lisa Rivera/Lisa Shepard
    51. Anja Schmidt
    52. Bethany Shaw
    53. Frances Stevens
    54. Yvonne Davey/Yvonne Nixon Stevens
    55. Cindy Williams
    56. Suzanne Jackson/McAllister/Feld/WMHS
    57. Karen Zorn
      CLASSIC/LITTLE BIT/PEBBLES CHAMPION

      TRADITIONAL/LARGER
    58. Petra Albegger
    59. Tom Bainbridge
    60. Sandy Bendel
    61. Mindy Berg
    62. Jessica Berry
    63. Lisa Bickford
    64. Sheila Bishop
    65. Elizabeth Bouras
    66. Caroline Boydston
    67. Deb Brown
    68. Kim Burd
    69. Karen Caldwell
    70. Billie Campbell
    71. Sherry Clayton
    72. Faye Cohen
    73. Liesel Dalpe
    74. Karen Detrick
    75. Charlotte Donahue
    76. Chris Cook/Chris Lapp/Chris Nandell/Chris Flint
    77. Francis Eustis
    78. Kristina Lucas Francis
    79. Juliane Garstka
    80. Martina Glahe
    81. Mandi Hickman
    82. Beth Hoffert
    83. Mandy Hood
    84. T.J. Hurst
    85. Erica Jelen
    86. Laurie Jo Jensen
    87. Chris Jolly
    88. Sandra Jones
    89. Vicki Keeling
    90. Sue Kern
    91. Simrat Khalsa
    92. Kathleen Kirch
    93. Linda Lima
    94. Debra Loveless
    95. Alice Malcom
    96. Kathy McKenzie
    97. Stephanie Michaud
    98. Alicia Miller
    99. Melanie Miller
    100. Lyn Norbury
    101. Sophie Nordstrom
    102. Myla Pearce
    103. Judy Renee Pope
    104. Sommer Prosser
    105. Karla Rankin
    106. Sheri Rhodes
    107. Gabriele Riedberg
    108. Lisa Rivera/Lisa Shepard
    109. Dani Schacht
    110. Kate Schick
    111. Gudrun Schmidt
    112. Kim Shepherd
    113. Kimberley Smith
    114. Yvonne Davey/Yvonne Nixon Stevens
    115. Sue R. Sudekum
    116. Kristin Verbonus
    117. Kirsten Wellman
    118. Carol Williams
    119. Cindy Williams
    120. Janice Williford
    121. Mindy Winchester
    122. Suzanne Jackson/McAllister/Feld/WMHS
    123. Karen Zorn
      TRADITIONAL/LARGER CHAMPION

    OVERALL A2 AR REPAINT SHOW


     

    Classlist
    A3: CUSTOM OR ARTIST RESIN REWORK OR ORIGINAL SCULPTURE SHOW
    A4: ARTIST COLLABORATION SHOW
      STABLEMATE/CHIPS OR SMALLER
    1. Art on Fire
    2. Stephanie Blaylock
    3. Shana Bobbitt
    4. Elizabeth Bouras
    5. Amanda Brock
    6. Karen Caldwell
    7. Sherry Clayton
    8. Charlotte Donahue
    9. D’Arry Jone Frank
    10. Julie Froelich
    11. Rebecca Hileman
    12. Laura Hoffer
    13. Kay Holmes/Kay Callahan
    14. Laurie Jo Jensen
    15. Lesli Kathman
    16. Tammy Mayberry
    17. Lyn Norbury
    18. Jeanne Olsen
    19. Judy Renee Pope
    20. Tiffany Purdy
    21. Leslie Ann Rothharr
    22. Bethany Shaw
    23. Ruth Maher/Ruth Sheridan
    24. Yvonne Davey/Yvonne Nixon Stevens
    25. Sue R Sudekum
    26. Kathleen Timmerman
    27. Debra Williams
    28. Janice Williford
    29. Suzanne Jackson/McAllister/Feld/WMHS
    30. Cynthia Wyatt
    31. Karen Zorn
      STABLEMATE/CHIPS OR SMALLER CHAMPION

      CLASSIC/LITTLE BIT/PEBBLES
    32. Julie Bundy
    33. Paige Easley/Paige Patty
    34. D’Arry Jone Frank
    35. Julie Froelich
    36. Ed Gonzales
    37. Rebecca Hileman
    38. Laura Hornick/Laura Behning
    39. Laurie Jo Jensen
    40. Chris Jolly
    41. Sue Kern
    42. Donna Lorello
    43. Andrea Morrow
    44. Judy Renee Pope
    45. Tiffany Purdy
    46. Lisa Rivera/Lisa Shepard
    47. Jason Ross
    48. Sue Rowe
    49. Yvonne Davey/Yvonne Nixon Stevens
    50. Nancy Strowger
    51. Sue R. Sudekum
    52. Carol Williams
    53. Suzanne Jackson/McAllister/Feld/WMHS
    54. Karen Zorn
      CLASSIC/LITTLE BIT/PEBBLES CHAMPION

      TRADITIONAL OR LARGER
    55. Art on Fire
    56. Sophia Jordaneau Bailey
    57. Tom Bainbridge
    58. Lynn Baum/Lynn Von Mayr
    59. Michelle Belisle/Michelle Locke
    60. John Bellucci
    61. Anna Bentley
    62. Mindy Berg
    63. Sheila Bishop
    64. Shana Bobbitt
    65. Julie Brooks
    66. Deb Brown
    67. Kim Burd
    68. Diane Capwell
    69. Karen Malcor Chapman
    70. Sherry Clayton
    71. Faye Cohen
    72. Charlotte Donahue
    73. Chris Cook/Chris Lapp/Chris Nandell/Chris Flint
    74. Linda Elkjer
    75. Lee Francis
    76. D’Arry Jone Frank
    77. Julie Froelich
    78. Jessica Fry
    79. Juliane Garstka
    80. Jill Gollner
    81. Ed Gonzales
    82. Carole Hale
    83. Rebecca Hileman
    84. Linda Leach-Hardy
    85. Jeanine Hartrampf
    86. Bette Hatcher
    87. Beth Hoffert
    88. Laura Hornick/Laura Behning
    89. T.J. Hurst
    90. Amanda Ingram
    91. Laurie Jo Jensen
    92. Chris Jolly
    93. Sue Kern
    94. Sarah King
    95. Carissa Kirksey
    96. Debra Loveless
    97. Kathy Maestas
    98. Tammy Mayberry
    99. Alicia Miller
    100. Patti Miller
    101. Sarah Minkiewicz
    102. Nancy Mueller
    103. Tammy Myrold
    104. Lyn Norbury
    105. Myla Pearce
    106. Judy Renee Pope
    107. Tiffany Purdy
    108. Jen Raymond
    109. Lisa Rivera/Lisa Shepard
    110. Laura Rockmaker/Laura Rock-Smith
    111. Sue Rowe
    112. Jan Rusling
    113. Jeanne Saar
    114. Jessica Saucier
    115. Bethany Shaw
    116. Kim Shepherd
    117. Frances Stevens
    118. Yvonne Davey/Yvonne Nixon Stevens
    119. Nancy Strowger
    120. Sue R. Sudekum
    121. Renate Van Der Graaf
    122. Corky Visminas
    123. Carol Williams
    124. Cindy Williams
    125. Claire Williams
    126. Mindy Winchester
    127. Suzanne Jackson/McAllister/Feld/WMHS
    128. Cindi Wyatt
    129. Bev Zimmer
      TRADITIONAL OR LARGER CHAMPION

    OVERALL A3 CUSTOM OR ARTIST RESIN REWORK OR ORIGINAL SCULPTURE CHAMPION

      STABLEMATE/CHIPS OR SMALLER
    1. Donna Lorello and Shannon McNeely
    2. Elizabeth Bouras and Judy Renee Pope
      STABLEMATE/CHIPS OR SMALLER CHAMPION

      CLASSIC/LITTLE BIT/PEBBLES
    3. Elizabeth Bouras and Judy Renee Pope
    4. Caroline Boydston and Kitty Cantrell
    5. Eva Chavez and Nancy Strowger
    6. Julie Froelich and Nancy Strowger
      CLASSIC/LITTLE BIT/PEBBLES CHAMPION

      TRADITIONAL OR LARGER
    7. Cheryl Abelson and Cindy Derreseau
    8. Diane Capwell and Julianne Garstka
    9. Karen Dunahee and Stephanie Hicks
    10. Julie Kuiper and Lyn Norbury
    11. Elizabeth Bouras and Judy Renee Pope
    12. Julie Froelich and Kathy Maestas
    13. Julie Froelich and Fara Shimbo
    14. Angelica Nelson and Karenetta Smith
    15. Beth Peart and Nancy Strowger
    16. Ava Durbin and Judy Renee Pope and Nancy Strowger
    17. D'Arry Jone Frank and Carol Williams
      TRADITIONAL OR LARGER CHAMPION

      OVERALL A4 ARTIST COLLABORATION CHAMPION








































































































    Return to Main Page
    This site is m aintained by IMEHA. Its contents are copyrighted ©IMEHA, 2000
    October 12, 2017